KURKUMA – ZŁOTA PRZYPRAWA O LECZNICZYM DZIAŁANIU CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO!
Popularny dodatek do dań kuchni wschodniej, czyli kurkuma, wywodząca się z rodziny imbirowatych to nie tylko aromatyczna przyprawa, lecz także wyjątkowo silny środek leczniczy. Jej główny składnik – kurkumina – powszechnie wykorzystywany jest w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, a także antynowotworowym i odtruwającym. Hindusi stosują ją także zewnętrznie: na przykład posypują kurkumą rany, aby przyśpieszyć proces gojenia. Sprawdź, jakie działanie ma kurkuma, na co stosować tabletki oraz jakie są jej najważniejsze właściwości lecznicze.
Kurkuma – roślinne panaceum na wiele dolegliwości
Używana od wieków w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu kurkuma, znana także jako szafran indyjski i ostryż długi, jest kłączem występującym głównie Azji południowo-wschodniej. Najcenniejszym jej związkiem jest kurkumina, która ma wiele zalet żywieniowych i wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Zawarte w niej substancje korzystnie wpływają na komórki organizmu, łagodzą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także wzmacniają serce i układ krążenia. Dodatkowo ten żółty barwnik, który ma charakterystyczny ostry smak, działa przeciwzapalnie, pobudza wydzielanie żółci i wspomaga organizm przy nowotworach układu pokarmowego.
Mielona, świeża kurkuma jest stosowana głównie jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Ma ona intensywnie żółty, słoneczny kolor, charakterystyczny dla dań, takich jak na przykład curry. Przyprawę tę można jednak stosować leczniczo, po prostu używając jej w kuchni. W jej składzie znajduje się głównie skrobia, białko i tłuszcz. Ponadto obecne są w niej witaminy i składniki mineralne takie jak żelazo, potas, wapń, tiamina oraz kwas askorbinowy. Dzięki temu ekstrakt z kurkumy ma nie tylko działanie przeciwzapalne, ale także oczyszczające, przeciwgrzybiczne oraz żółciopędne.
Działanie przeciwzapalne i przeciwrakowe
Główny składnik złotej przyprawy, czyli kurkumina wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, które można porównać z zażywaniem takich leków jak między innymi hydrokortyzon czy nurofen. Zahamowanie procesów zapalnych w wyniku spożywania kurkumy ma bezpośredni związek z jej działaniem antynowotworowym. W roku 2011 magazyn Proceedings of the National Academy of Sciences opublikował wyniki badań, z których wynikało, że co czwarta zmiana rakowa powstała na skutek przewlekłego stanu zapalnego. W tym samym roku opublikowano kolejne ważne badanie dotyczące antynowotworowych właściwości tej drogocennej azjatyckiej rośliny. Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie (Centrum Nowotworów MD Anderson) dowiedli, że kurkumina niszczy komórki rakowe, nie wywołując przy tym żadnych negatywnych skutków ubocznych.
Działanie odchudzające
Jest wiele powodów, dla których kurkumą warto hojnie raczyć się w kuchni. To skuteczny środek przyśpieszający metabolizm i procesy trawienia. Dzięki temu ciało szybciej pozbywa się zbędnej tkanki tłuszczowej i broni się przed jej ponownym magazynowaniem. Na co jeszcze dobra jest ta przyprawa? Jej właściwości i działanie lecznicze sprawiają, że w naturalny sposób pomaga ona regulować poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Z tego względu jest polecana w szczególności osobom z nadmierną masą ciała. Długotrwałe stosowanie kurkumy pomaga nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale również zminimalizować ryzyko chorób układu krążenia.
Działanie oczyszczające
Kolejnym dobroczynnym dla zdrowia działaniem popularnej przyprawy o złotym kolorze jest jej działanie detoksykacyjne. Kurkumina oczyszcza krew i wspiera pracę wątroby oraz trzustki, dzięki czemu spada poziom złego cholesterolu, a wydzielanie żółci zostaje pobudzone. W ten sposób regularne przyjmowanie kurkumy zapobiega i zmniejsza istniejące już kamienie żółciowe. Dodatkowo dodawany do wielu potraw proszek wykazuje działanie przeciwzapalne i ochronne, wspomagając wydzielanie soków trawiennych i usprawniając pracę przewodu pokarmowego.
Działanie lecznicze
Jedną z prozdrowotnych właściwości kurkumy, często wykorzystywaną w naturalnej medycynie Wschodu jest jej przypuszczalny łagodzący wpływ na bóle menstruacyjne oraz owulacyjne, których często doświadczają zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety. Potwierdzono także wpływ tej przyprawy na zmniejszanie się guzów macicznych.
Działanie wybielające
Mimo swojego intensywnie żółtego koloru kurkumina pozwala też na naturalne wybielenie zębów. Wystarczy zmieszać pół łyżeczki oleju kokosowego z taką samą ilością przyprawy i dodać olejek eteryczny (np. miętowy). Udowodniono, że kurkuma pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, hamując rozwój mikroorganizmów i zmniejszając ryzyko rozwoju chorób przyzębia.
WAŻNE! Kurkuma, chociaż ma działanie lecznicze, ma jedną wadę – jest nią słaba przyswajalność. Na szczęście istnieje sposób, aby pobudzić wchłanianie tego dobroczynnego składnika. Zażywanie kurkumy w parze z ekstraktem z czarnego pieprzu (piperyna), zwiększa przyswajalność kurkuminy o 2000 proc. Osoby, które nie przepadają za smakiem kurkumy, także mogą korzystać z jej cennych właściwości. Ta złota substancja dostępna jest w formie suplementów diety. Tak skoncentrowana dawka zalecana jest także dla celów leczniczych. W naszym sklepie kupisz gotowe tabletki kurkumy przeznaczone dla dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia.