W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się także naturalne elektrolity (np. z wody kokosowej), potrzebne do funkcjonowania organizmu. Chcąc spełnić oczekiwania wszystkich Klientów, proponujemy również suplementy z elektrolitami dla wegan.
Czym są elektrolity?
To jony soli, które znajdują się w osoczu, krwi i płynach tkankowych. Przypisuje się im ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ich niedobór może objawiać się w różny sposób.
Do organizmu powinniśmy dostarczać odpowiednie ilości potasu, wapnia czy magnezu, wpływających na pracę serca i układu nerwowego. Niekiedy równowaga elektrolitów zostaje zaburzona, np. w wyniku:
infekcji,
chorób żołądka,
intensywnych treningów,
osłabienia.
Ich niedobór objawia się zawrotami głowy, nieprawidłową pracą serca lub drżeniem mięśni. Aby temu zapobiec, warto dostarczać organizmowi elektrolity za pomocą odpowiedniej diety (jedząc banany, kiwi, awokado, rośliny strączkowe) i stosując suplementy z elektrolitami. Wśród preparatów dostępnych na rynku wyróżnia się między innymi elektrolity:
do picia, o różnorodnych smakach. Najczęściej wybierane w przypadku odwodnienia organizmu,
w tabletkach musujących - polecane sportowcom,
na kaca - łagodzące jego objawy (bóle głowy, nudności i wymioty, drżenie rąk, pragnienie). W składzie zawierają sód i potas oraz glukozę. Tego typu produkt można także stosować w łagodzeniu przebiegu zatrucia pokarmowego.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem poszczególnych preparatów w naszym sklepie internetowym. Wybierając suplementy z elektrolitami, warto zwrócić uwagę na ich skład i zastosowanie.
Gdzie występują naturalne elektrolity?
Oprócz tego, że można je dostarczyć organizmowi poprzez suplementy diety, znajdują się także w niektórych produktach. Zawierają je np.: wysoko zmineralizowana woda mineralna, soki warzywne (m.in. pomidorowy) i owocowe oraz artykuły spożywcze bogate w składniki mineralne. Do nich zaliczają się np. banany, kiwi, pomidory, figi, awokado, pieczywo razowe czy rośliny strączkowe.
Suplementy z elektrolitami
Wśród suplementów z elektrolitami dużą popularnością cieszy się liofilizowana woda kokosowa w postaci wegańskich kapsułek. Ich przyjmowanie dostarcza wodę wydobywaną z wnętrza niedojrzałych (zielonych) kokosów, która jest źródłem potasu, magnezu, węglowodanów i wolnych aminokwasów.
Preparat wykazuje właściwości izotoniczne, doskonale uzupełniając niedobór płynów i elektrolitów (utraconych w trakcie pocenia, np. przy wysiłku fizycznym). Ponadto warto go stosować w przypadku problemów żołądkowych (wymiotów czy biegunki).
Czy elektrolity można przyjmować w ciąży?
W związku z tym, że jest to stan, w którym może dochodzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, warto kontrolować te parametry. Utrata tych naturalnych związków może mieć miejsce poprzez:
wymioty,
biegunki,
częste wydalanie płynów z powodu nacisków płodu na pęcherz moczowy,
nadmierne pocenie się,
źle zbilansowaną dietę ubogą w składniki mineralne,
zaburzenia endokrynologiczne.
Na niedobór jonów soli mogą wpływać również cukrzyca albo współistniejące choroby przewlekłe. W takim przypadku przydatnym badaniem w celu wykluczenia ewentualnych zaburzeń stanu tych związków w organizmie jest jonogram. Pobraną od ciężarnej krew bada się pod kątem stężenia: sodu, potasu, wapnia, magnezu, jonów chlorkowych, jonów fosforanowych.
Decyzję o suplementacji w trakcie ciąży czy podczas karmienia piersią warto więc poprzedzić konsultacją z lekarzem.
Elektrolity na zatrucie alkoholowe
Do zatrucia alkoholowego dochodzi w organizmie za sprawą aldehydu octowego, który powstaje w wątrobie w wyniku odwodornienia etanolu. Pojawia się wtedy wiele nieprzyjemnych objawów, jak m.in.:
złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu,
nudności i wymioty,
problemy z utrzymaniem koncentracji,
rozdrażnienie.
Po spożyciu substancji psychoaktywnej, w wyniku nadmiernego oddawania moczu z organizmu mogą być wypłukiwane również naturalne związki, w tym jony soli. Dlatego część osób po spożyciu alkoholu sięga po tego rodzaju substancje, aby móc uzupełnić m.in. sód, potas, magnez czy glukozę.