Młody jęczmień dostępny jest na rynku w formie zielonego proszku, pozyskanego w procesie wyciskania i wirowania. Taka metoda pozwala zachować większość cennych składników odżywczych tej wyjątkowej rośliny. Sproszkowany młody jęczmień można spożywać po rozpuszczeniu go w szklance letniej wody, stosować jako dodatek do sosów, jogurtów, zup i koktajli. Osoby preferujące szybkie rozwiązania mogą wybrać proszek w kapsułkach.
Bezpieczny środek odchudzający.
Młody jęczmień powinien na stałe zagościć w życiu wszystkich osób dbających o figurę lub chcących szybko pożegnać zbędne kilogramy. Dzięki bardzo dużej zawartości błonnika pęcznieje on w żołądku powodując uczucie sytości, dlatego też zaleca się spożywanie go na pół godziny przed dwoma głównymi posiłkami. Dzięki temu będziesz potrzebował znacznie mniejszej niż zazwyczaj porcji, aby zaspokoić apetyt. Ponadto młody jęczmień oczyszcza żołądek, wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i poprawia perystaltykę jelit. To wszystko razem sprawia, że młody jęczmień jest jedynym z najlepszych – zdrowych i naturalnych – środków odchudzających.
Skuteczny sposób na detoks
Młody jęczmień to prozdrowotna bomba witamin, aminokwasów, minerałów, błonnika i chlorofilu. Regularne dostarczanie organizmowi takiego bogactwa składników, powoduje jego odkwaszenie i oczyszcza go z zalegających toksyn. To z kolei przejawia się odczuwalną poprawą pracy układu pokarmowego i wzrostem sił witalnych.
Eliksir młodości
Odtrucie organizmu z toksyn, dostarczenie komórkom takich minerałów jak: mangan, cynk i krzem oraz silnego antyoksydantu o nazwie glikozylisowiteksyna, staje się z czasem także widoczne gołym okiem. Poprawia się kondycja włosów i paznokci, a niedoskonałości skóry (zmiany trądzikowe, drobne zmarszczki) zostają zniwelowane.
3 KLUCZOWE FAKTY:
Poza ww. składnikami młody jęczmień zawiera: dobrze przyswajalne białko, chlorofil, witaminy C, E, B1, B2, B6, B12, beta-karoten, kwas foliowy, potas, wapń (37 razy więcej niż pszenica), żelazo i magnez.
Chlorofil (zielony barwnik) powoduje szybki metabolizm tłuszczów i obniżenie złego cholesterolu we krwi.
Młody jęczmień niweluje bakterie tlenowe, działa przeciwzapalnie oraz dezynfekująco. Te właściwości powinny wykorzystać osoby mające problemy ze zdrowiem jamy ustnej oraz zmagające się z nieświeżym oddechem.
Jakie wartości odżywcze i prozdrowotne właściwości ma młody jęczmień?
Różnego rodzaju wartości odżywcze, które ma młody jęczmień (łac. Hordeum vulgare) wynikają z zawartości pięciu podstawowych grup składników:
aminokwasów w postaci alaniny, argininy, cystyny, glicyny, fenyloalaniny, izoleucyny, proliny, tyrozyny, seryny, treoniny,
łatwo przyswajalnych witamin z grupy B (B1, B2, B3, B4, B6, B7) oraz C, E i K,
wysokiej jakości protein,
linolowych i linolenowych kwasów tłuszczowych,
minerałów, m.in. boru, cynku, chromu, miedzi, jodu, potasu, selenu, manganu, wapnia, beta-karoten i innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek odpornościowych.
Taka kombinacja składników powoduje, że młody zielony jęczmień pomaga, gdyż świetnie uzupełnia niedobory substancji odżywczych. Produkt ma właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, hipoglikemiczne, hipolipidemiczne, działanie przeciwdepresyjne oraz stymuluje układ immunologiczny. Ciężko przy tym wskazać jakiekolwiek, możliwe skutki uboczne jego stosowania.
Właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe młodego jęczmienia
Długotrwały stres oksydacyjny jest przyczyną nowotworów i chorób uszkadzających neurony w ludzkim mózgu. W związku z tym istotnego znaczenia nabiera wzbogacenie codziennej diety w produkty składające się z witamin i minerałów oraz bogatych w antyoksydanty Doskonałym ich źródłem jest sproszkowany młody jęczmień. Ten suplement diety zawiera m.in. O-glikozyl izowiteksynę, dysmutazę ponadtlenkową (SOD), katalazę (CAT), peroksydazę (POX), karotenoidy. Warto też jeść dużo płatków owsianych.
Ta kombinacja enzymów i związków działa przeciwutleniająco oraz stymuluje układ immunologiczny do walki z nowotworami. Zawarte kompleksy enzymatyczne sprawiają, że proszek lub sok z młodego jęczmienia można wykorzystać przy wystąpieniu chorób pigmentacyjnych w postaci plam starczych, melanozy czy przebarwień dermatologiczny.
Właściwości hipoglikemiczne i hipolipidemiczne
Dieta bogata w błonnik pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, perystaltykę jelit, łagodzi bóle żołądka, zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego, zachorowalności na choroby niedokrwienne serca i pomaga w walce z otyłością. Z uwagi na wysoką zawartość celulozy i hemicelulozy – Hordeum vulgare jest często wykorzystywany w suplementacji żywieniowej u osób z hipoglikemią i pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną. Spożycie sproszkowanego soku jęczmiennego, a także witamin z grupy B, C i E może obniżyć poziom całkowitego cholesterolu, w tym szkodliwej jego frakcji LDL w osoczu oraz trójglicerydów.
Właściwości przeciwzapalne młodego jęczmienia
Ogromne bogactwo witamin i minerałów zawartych w młodym jęczmieniu może również wpływać na zmniejszenie symptomów towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu. W szczególności chodzi tu o korzystny wpływ miedzi, która jest zaangażowana w proces sieciowania elastyny i kolagenu, dwóch kluczowych materiałów budulcowych naczyń krwionośnych, silnych kości i elastycznych stawów.
Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne regularne spożywanie młodego jęczmienia może być również elementem profilaktyki w radzeniu sobie z wrzodami żołądka, przy zaparciach i niestrawnościach. Roślina ta może również zmniejszać dolegliwości bólowe, wynikające z ran i oparzeń. Produkty z rozdrobnionej trawy jęczmiennej są także polecane do neutralizacji nieświeżego oddechu i przykrego zapachu.