Prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu zależy między innymi od poziomu wszystkich niezbędnych pierwiastków i związków chemicznych. Witamina K2 jest wyjątkowo niedoceniana. Mówi się o niej niewiele przez co większość osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej długotrwały niedobór prowadzi do wyjątkowo poważnych chorób. Poniżej przeczytasz, jakie działanie na ciało może mieć ta substancja i dlaczego warto dbać o jej prawidłowy poziom.
Na co wpływa witamina K2?
Przez wiele lat uważano, że jedyną funkcją witaminy K2 jest uczestniczenie w procesie krzepnięcia krwi. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Liczne badania wykazały, że jest ona niezbędna także do utrzymania mocnej struktury kości, a co za tym idzie realnie pomaga zapobiegać osteoporozie. Z tego powodu, stałą suplementację witaminy K2 zaleca się przede wszystkim kobietom w okresie menopauzy, kiedy to następuje przyśpieszony ubytek tkanki kostnej. O prawidłowy poziom wit. K2 należy szczególnie dbać również u dzieci w okresie intensywnego wzrostu ciała. Przypuszcza się, że może to zapobiegać takim schorzeniom, jak krzywica, a także skolioza kręgosłupa.
Najbogatszymi źródłami tej witaminy są zielone warzywa, takie jak szpinak, brokuł, brukselka, jarmuż, czy różne rodzaje sałaty. K2 odgrywa dla zdrowia kości równie ważną rolę, jak powszechnie znana z tej funkcji witamina D. Badania naukowe wykazały, że przy niedoborze witaminy K2 zostaje zaburzone funkcjonowanie osteokalcyny – białka, którego zadaniem jest wiązanie wapnia w kościach.
Właściwości i działanie witaminy K2
Odpowiedni poziom wit. K2 działa nie tylko na zdrową strukturę kości. Jej wpływ na prawidłowy metabolizm wapnia przejawia się także w tym, że może ona:
zapobiegać zwapnieniu tętnic,
wykazywać działanie obniżające ryzyko chorób układu krążenia,
zapobiegać powstawaniu nadciśnienia.
Niektórzy naukowcy dopatrują się w suplementacji witaminy K2 sposobu na zapobieganie, a nawet leczenie zwapnienia naczyń krwionośnych. Ma to związek z występującym w surowicy krwi kolejnym białkiem – MGP – odpowiedzialnym za wiązanie soli wapniowo-fosforanowych, a którego funkcjonowanie zależy od witaminy K2.
Dlaczego prawidłowy poziom witaminy k2 jest tak ważny?
Niedobory ważnych dla zdrowia pierwiastków i związków chemicznych mogą być niezwykle niebezpieczne. Nieprawidłowy poziom witaminy K2 może prowadzić do osteoporozy, krzywicy, a także łamliwości kości, a oprócz tego do poważnych chorób układu krążenia. Warto przypomnieć, że konsekwencją zwapnienia tętnic są zatory i zawały, a w najlepszym przypadku poważne nadciśnienie. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że niesłusznie pomijana witamina K2 może ratować ludzkie życie. Jeśli masz wątpliwości, czy warto rozpocząć suplementację tej substancji, polecamy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub dietetykiem. Do specjalisty należy bezzwłocznie umówić się, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące świadczyć o niedoborze.
Co warto wiedzieć o witaminie K2 i jej działaniu?
Przed rozpoczęciem suplementacji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów na temat działania witaminy K2. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
Zaleca się jednoczesne przyjmowanie witamin K2 i D3, gdyż wzmacniają one wzajemnie (synergicznie) swoje działanie.
Przeprowadzone w Japonii badania dotyczące leczenia nowotworu wątroby, wykazały że terapia wsparta suplementacją witaminy K2 istotnie zwiększa przeżywalność chorych.
Stałe zaspokojenie zapotrzebowania na witaminę K2 jest wyjątkowo trudne. Jej obecność w pożywieniu jest znikoma. Za jedyne realne jej źródło uważa się suplementy.
W naszym sklepie internetowym ze zdrową żywnością możesz kupić suplementy diety, zawierające organiczną formę tego związku. Preparaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży powyżej dwunastego roku życia. Pamiętaj jednak, że nie są one wyrobami medycznymi i nie powinny być stosowane jako zastępstwo farmakoterapii. Aby dobrać odpowiednią dawkę substancji do swoich potrzeb, skonsultuj się z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą.